![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() Ο ΑΡΟΛΙΘΟΣ θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως ένα τουριστικό συγκρότημα το οποίο αναπαριστά ένα κρητικό χωριό με διάφορα εργαστήρια κρητικών τεχνών, δύο παραδοσιακά σπίτια, ξενοδοχείο Α ' κατηγορίας, ένα εστιατόριο και μια ταβέρνα, καφετέρια και καφενείο όπως επίσης και μια μικρή εκκλησία για γάμους και βαπτίσια. |
![]() ![]() Ο επισκέπτης του ΑΡΟΛΙΘΟΥ διαβαίνοντας τα σοκάκια θα έχει την ευκαιρία να δεί από κοντά τα γνήσια παραδοσιακά υφαντά στον αργαλειό και τα χειροποίητα κεντητά. Τα περισσότερα προϊόντα που βρίσκονται στα καταστήματα του ΑΡΟΛΙΘΟΥ είναι φτιαγμένα στα εργαστήριά του και προσφέρονται προς πώληση στους επισκέπτες του. Το παραδοσιακό σιδεράδικο είναι επίσης ένα από τα εργαστήρια το οποίο είναι μεγάλου ενδιαφέροντος. 0 γέρο σιδεράς με ζήλο και χαρά παρουσιάζει στους επισκέπτες του ΑΡΟΛΙΘΟΥ τον τρόπο με τον οποίο το καυτερό σίδερο παίρνει μορφή και γίνεται αξίνα, μασιά, πέταλο, τσάπα ή οποιοδήποτε άλλο εργαλείο για την καλλιέργεια της γης. |
![]() ![]() Οι επισκέπτες επίσης μπορούν να δουν το κατάστημα των μεταξωτών υφασμάτων και των δερματίνων ειδών.Στα μεταξωτά υφάσματα υπάρχουν ζωγραφιστές παραστάσεις από τοπία της μινωικής Κρήτης ή των ελληνικών νησιών. Το εργαστήριο ζωγραφικής των κεραμικών αποτελεί ένα επίσης θέλγητρο στο χώρο του Αρόλιθου. Η έμπειρη καλλιτέχνιδα δημιουργεί έργα τέχνης με την δεξιοτεχνία των χεριών της και την ανεπανάληπτη θεματολογία της εποχής του Μίνωα. Στην έκθεση των υφαντών, το μεγαλύτερο κατάστημα του χωριού, οι επισκέπτες μπορούν να δουν τους κρητικούς αργαλειούς, τα πατροπαράδοτα υφαντά, τα κεντήματα και τα πλεκτά τα οποία οι κρητικές νοικοκυρές χρησιμοποιούσαν για να στολίσουν τα σπίτια τους. Στον ίδιο χώρο υπάρχουν κεραμικά, ασημικά, σκαλιστά έπιπλα και αντίκες. Επίσης οι επισκέπτες μας μπορούν να δουν την συλλογή μας από μια σειρά card ροstal με τοπία του ΑΡΟΛΙΘΟΥ μοναδικά σε όλη την Ελλάδα. |
![]() ![]() Μετά από το οδοιπορικό στα γραφικά στενάκια του ΑΡΟΛΙΘΟΥ οι επισκέπτες μας μπορούν να ξεκουραστούν στο γραφικό καφενείο ή στην καφετέρια με την πανοραμική θέα προς το Ηράκλειο απολαμβάνοντας τον ελληνικό καφέ και την μυρωδάτη κρητική ρακί. Στην μεγάλη πλατεία του ΑΡΟΛΙΘΟΥ υπάρχει το εκκλησάκι του χωριού στο οποίο γίνονται οι τελετές των γάμων και των βαφτίσεων των οποίων το γλέντι αργότερα πραγματοποιείται στο εστιατόριο ακριβώς δίπλα στην εκκλησία. |
![]() ![]()
|
©
Copyright INTERnet
PRESentations,
Athens Greece All Rights Reserved. No part of this website may be reproduced. |